Full Product Description
Harness exceptional performance and battery life, as well as powerful on-device AI, with Intel® Core™ Ultra 200V series processors featuring an NPU, GPU and CPU
Dell Pro 16 Plus: AI PCs work smarter
Harness exceptional performance and battery life, as well as powerful on-device AI, with Intel® Core™ Ultra 200V series processors featuring an NPU, GPU and CPU
| Weight | 4.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.89 × 14.09 × 0.81 in |
| Processor | Intel |
| Screen Size | 16 inch |
| Memory | 16GB |
| Hard Drive | 512GB |
| Network Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics | Intel Arc |
| Resolution | 1920×1200 |
| AI PC | Yes |
| Product Type | Laptop |